پنج شنبه, 27 تیر 1398

در احداث سد باطله معدن مس مزرعه، استانداردهای زیست‌ محیطی به‌صورت کامل رعایت شده است و در نیمه دوم سال 94 به‌صورت کاملاً ایده‌آل مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

مهندس حمیدرضا سیف مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب در گفت‌وگو با مس پرس در خصوص اهمیت عملیات احداث سد باطله معدن مس مزرعه گفت: انجام این امر به لحاظ مواجه سریع با بحران و طراحی سد رسوب‌گیر توسط کارشناسان داخلی در کل کشور بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: اینکه کلیه مراحل طراحی و اجرای این سد به دست کارشناسان مدیریت طرح و مشاور داخلی صورت گرفته است.

به گزارش مس پرس، مهندس سیف درباره دلایل احداث سد باطله جدید در معدن مزرعه گفت: شرایط بسیار نامناسب و طراحی غیراصولی مخازن ذخیره باطله‌ای که پیشتر در مجاورت کارخانه تغلیظ مزرعه احداث ‌شده بود، موجب شد که بارندگی‌های شدید اردیبهشت و خردادماه سال 1389 آسیب‌های زیادی به این مخازن وارد کند به‌طوری‌که حجم نسبتاً زیادی از باطله در آبراهه و رودخانه پایین‌دست سد جاری شد و خطرات زیست‌محیطی را در پی داشت.

 مجری محترم طرح جامع آب افزود: در پی وقوع این حادثه اقدامات اضطراری اولیه جهت کنترل باطله و جلوگیری از انتشار آن در دستور کار شرکت مس قرار گرفت و مصوب شد که به‌عنوان ضروری‌ترین کار، احداث سد باطله ضروری و موقت با استفاده از مصالح راکفیل و با بدنه تراوا آغاز شود.

مهندس سیف، درباره مشخصات این سد اضطراری اظهار داشت: طرح این سد موقت که از طریق مناقصه در پاییز 1389 به شرکت رخنمون سنگ اهر تحت نظارت مهندسین مشاور طوس آب و با مدیریت طرح جامع آب واگذار شد، مشتمل بر یک زهکشی اصلی با مصالح فیلتر جهت خروج آب عاری از باطله از محل خط‌القعر و به منظور جمع‌آوری آن در پایین‌دست سد و همچنین مخزن ذخیره آب بود.

وی افزود: به‌منظور امکان ادامه فعالیت کارخانه تغلیظ معدن مس مزرعه و ظرفیت محدود مخزن سد موقت انتقال، به‌طور همزمان اجرای طرح ترفیع سد باطله معدن مس مزرعه از طریق برگزاری مناقصه در مهرماه 1391 به شرکت مهندسی معدنی نوآوران مس تهران واگذار شد.

 مهندس سیف، در خصوص اقداماتی که در جهت ارتقا و ترفیع مقاومت سد انجام‌شده، گفت: ترفیع بدنه سد به روش ترفیع از پایین‌دست تا ارتفاع ده متر، اجرای ادامه زهکشی اصلی در زیر سد و در امتداد خط‌القعر و اجرای زهکشی‌های فرعی در تکیه‌گاه جناح غربی به دلیل وجود تراوش‌های آب‌های زیرزمینی از جمله مواردی است که برای ترفیع سد انجام‌شده است.

مجری محترم طرح جامع آب شرکت مس، اظهار داشت: اقدامات انجام‌شده و بهره‌برداری از این سد در معدن مزرعه باعث شد که علی‌رغم خشکسالی سال‌های گذشته توقفی به دلیل کمبود آب به وجود نیاید.

شایان‌ذکر است که معدن مس مزرعه در 25 کیلومتری شمال شهرستان اهر و در فاصله هوایی 32 کیلومتری شرق معدن مس سونگون در نزدیکی روستای مزرعه واقع‌شده است. عملیات اکتشاف و استخراج این معدن توسط گروهی فرانسوی از سال 1337 شروع شد و بهره‌برداری از آن تا سال 1350 ادامه داشت. پس از یک دوره توقف چندساله، مطالعات مجدد بر روی معدن انجام شد و پس از پاکسازی و بازسازی برخی بخش‌های تخریبی عملیات استخراج شروع و در سال 1375 کارخانه تغلیظ در معدن احداث شد.

مورخ پنج شنبه 28 آبان 94

متن نمونه در کپی رایت