پنج شنبه, 27 تیر 1398

 

كسب رتبه اول سيمنار مهندسان ايالت ويكتورياي استراليا:

تغليظ كننده هاي با ته ريز خميري ((Paste Thickener كه مي توانند خروجي با حداکثر مقدار مواد جامد و قابل انتقال را تولید نمایند برای اولین بار در جهان، برای صنعت مس در مجتمع مس شهربابک استفاده شده است.

تعداد تیکنرهای خمیری طراحی شده برای مجتمع مس سرچشمه 12 عدد بوده و هر کدام از این تیکنرها دارای 24 متر قطر، 20 متر ارتفاع و تناژ 330 تن در ساعت می باشند. این تغلیظ کننده ها می توانند خوراکی با 38% جامد را به ته ریزی با 1±60% مواد جامد (يعني حدود 60 درصد جامد و 40 درصد آب) تبدیل نمایند. ته ریز این تیکنرها به صورت ثقلی و بدون استفاده از پمپ به سد باطله منتقل می گردد. (پروژه C04)

در این پروژه، در حقیقت بالا بردن درصد جامد دوغاب خروجی کارخانه باعث می گردد که شیب نشست باطله در پشت سد به نحو چشمگیری افزایش یابد و در نتيجه ظرفیت انباشت باطله پشت سد باطله بسیار بالا رود. در صورت عدم انجام این مهم قطعاً به منظور ایجاد پتانسیل انباشت باطله برای ذخیره معدن می بایست سدهاي رسوبگیر جدیدی در مناطق دیگر ساخته شود که به معنی افزایش تخریب محیط زیست و

 از بین رفتن منابع طبیعی است. ولي با اجراي این پروژه مشکل فوق به طور کامل مرتفع گردید.

از طرفي با انجام این پروژه علاوه بر اينكه شركت ملي صنایع مس ايران منافع گسترده ای از آب استحصالي بدست آورد هزینه سنگيني را که می بایست برای ساخت سد جدید متحمل شود را صرفه جوئی نمود. این رقم بالغ بر 1200 ميليارد ریال می باشد.

در اين پروژه همه جوانب كار بررسي شده بود و در بهمن ماه سال 90 توسط رياست محترم جمهور افتتاح رسمي آن انجام شد و هم اكنون در حال بهره برداري مي باشد. مهندسان مشاور طرح جامع آب اين طرح را در قالب مقاله اي براي مهندسان مشاور ايالت ويكتورياي استراليا ارسال نمودند كه جايزه رتبه اول سمينار را در سال 2014 از آن خود كرد. مجموعه كار نشان مي دهد كه بازيافت آب به حدود 85 درصد رسيده است. يعني با اين روش بازيافت، از هر مولكول آب 6 بار استفاده مي كنيم. اين يك ركورد جهاني است و به همين دليل اين جايزه به طراحي پروژه هاي مديريت آب و باطله مجتمع مس سرچشمه اعطا شده است.

لازم به ذكر است كه طرح جامع آب يك مرحله جلوتر رفته و آبگيري باطله را از طريق فيلتر در دستور كار خود قرار داده است. نمونه آن در معدن مس چهل كوره زاهدان اجرا شده كه سال 1394 افتتاح خواهد شد.

   

متن نمونه در کپی رایت