پنج شنبه, 27 تیر 1398

 

ايران به دليل واقع شدن در منطقه خشک و نيمه خشک، با كمبود آب به ويژه در قسمت‌هاي جنوب و شرق كشور دست به گريبان است. از طرفي، بخش مهمي از ذخاير مواد معدنی، نظير معادن سنگ آهن و مس در جنوب شرق كشور به ويژه در استان‌هاي هرمزگان، كرمان و يزد واقع شده‌اند. به عنوان نمونه مي‌توان به معادن آهن گل‌گهر سيرجان (بزرگ‌ترين معدن سنگ آهن خاورميانه)، معادن چادرملو و معدن مس سرچشمه (از عظيم ترين معادن مس منطقه) اشاره نمود.
باتوجه به پتانسيل بسيار بالاي منطقه، علاوه بر معادن در دست بهره‌برداري، سرمايه گذاري عظيمي براي طرح‌هاي بزرگ توسعه معادن و صنايع فرآوري معدني در حال انجام است. اين سرمايه‌گذاري‌هاي عظيم، اين منطقه را از نظر توسعه اقتصاد غير نفتي، ايجاد اشتغال پايدار و افزايش ظرفیت‌های اقتصادی ممتاز امنيت حائز اهميت ويژه نموده است.
با توجه به وضعیت آبهای سطحی و زیرزمینی در استانهای هرمزگان، کرمان و یزد، بيلان آب منطقه به دليل بروز خشكسالي‌ها و افزايش تقاضا در بخش‌هاي شرب و كشاورزي، منفي بوده و به لحاظ قرار داشتن در منطقه خشک و كمبود منابع آب، تامين ميزان آب مورد نیاز این منطقه در بضاعت منابع آبي محلي نمی باشد.
بنابراین برای رفع  نیازهای آبی این محدوده، تامين آب از منابع خارج از منطقه ضروري است که در اين راستا، استفاده از آب خليج فارس به‌عنوان يكي از منابع تامين آب مطمئن و پايدار مورد نياز صنايع و معادن و نيز ساير مصارف در منطقه به‌طور جدي مطرح مي‌باشد.
باتوجه به رويكرد فوق، در اقدامي مشترک، شرکت‌هاي (شركت معدني و صنعتي گل گهر، شركت صنايع ملي مس ايران و شركت صنعتي معدني چادرملو) تامين آب مورد نياز تاسيسات در حال بهره‌برداري و نيز طرح‌هاي توسعه‌اي خود را از دریای خليج فارس در دستور کار قرار داده و بدين منظور" شرکت تامين و انتقال آب خليج فارس" را تاسيس نموده‌اند.

پروژه انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور، یکی از بزرگترین پروژه های خاورمیانه و حتی دنیاست. آبی که با اتمام فاز اول این پروژه به دست می آید، قرار است برای بهره برداری صنایع مختلف استان های جنوب شرق کشور استفاده شود. این پروژه قابلیت گسترش بسیار زیادی دارد و قرار است آب مورد نیاز معدن تفت شرکت ملی صنایع مس ایران در استان یزد هم، از طریق همین پروژه تامین شود.

تعریف پروژه خلیج فارس در فاز اول به این شکل است: انتقال ساليانه 110 میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس به صنایع گل گهر سیرجان، مس سرچشمه، معدن چادرملو و معدن تفت می باشد.

 

معرفي موقعيت و هدف طرح:

شركت معدني و صنعتي گل گهر، شركت صنايع مس ايران و شركت صنعتي معدني چادرملو براي تامين آب تأسيسات موجود و طرح هاي در دست توسعه، طرح تامين آب از خليج فارس را در دستور كار قرار داده اند. در اين راستا شركت تامين و انتقال آب خليج فارس تاسيس و مسئوليت مديريت و راهبري اين طرح بزرگ را بر عهده گرفته است. در فاز اول اين طرح 110 ميليون مترمكعب آب دريا در سال نمك زدايي شده و در مسيري به طول حدود 800 كيلومتر به محل هاي مصرف (مجتمع صنعتي و معدني گل گهر - مجتمع مس سرچشمه - مجتمع صنعتي اردكان يزد و مجتمع صنعتي چادرملو) انتقال داده مي شود. موقعيت طرح در استان هاي هرمزگان، كرمان و يزد واقع مي باشد. طرح از قسمت غرب شهر بندرعباس از محل تاسيسات آب شيرين كن در دست احداث (مجاور كارخانه كشتي سازي) آغاز شده و در ادامه مسير به سمت شمال از ارتفاعات شهرهاي فين و حاجي آباد عبور، و وارد دشت شده و به سمت مجتمع معدني و صنعتي گل گهر واقع در 50 كيلومتري جنوب غرب سيرجان و از آنجا به سمت معدن مس سرچشمه واقع در جنوب شهر رفسنجان در استان كرمان حركت مي كند. سپس از محل معدن سرچشمه خط انتقال به سمت استان يزد تا منطقه صنايع فولادي يزد و شمال غرب شهر يزد ادامه مسير مي دهد يك انشعاب از خط انتقال نيز به سمت معدن چادرملو منشعب مي گردد. هدف اصلي طرح، تامين بخشي از نيازهاي آب صنايع و شرب استان هاي هرمزگان، كرمان و يزد (تامين آب صنايع و معادن جنوب شرق كشور) مي باشد. در مرحله اول طرح پيش بيني شده است كه معادل 110 ميليون مترمكعب آب دريا نمك زدايي شده و به شرح زير در دسترس مصرف كنندگان قرار گيرد:

  

مصرف كننده

ميزان آب تخصيص داده شده

(ميليون مترمكعب در سال)

درصد كل
شركت معدني و صنعتي گل گهر 45 41
شركت مجتمع مس سرچشمه 30 27
شركت معدني و صنعتي چادرملو و ساير صنايع يزد 20 18
ساير مصارف 15 14
جمع كل 110 100

جدول ميزان ظرفيت مورد نياز هر يك از مصرف كنندگان در فاز اول

متن نمونه در کپی رایت